Соціальний діяч Тетяна Петракова про виховання сучасних дітей

0
970

Чому ідентифікувати себе із своєю дитиною не можна? Чому потрібно обов’язково виявляти навички та таланти своєї дитини? Які тенденції виховання сьогодні працюють, а які ні? А також рекомендації та корисні поради від засновниці журналу «Ukrainian Рeople» та книги «Енциклопедія дитячої творчості.


Найвидатніші діти України» Тетяни Петракової, яка є досвідченим соціальним діячем у сферах дитячої творчості та медіа та на рахунку якої більше 500 соціальних проектів, направлених на підтримку та реабілітацію дітей зі Сходу країни та розвиток дитячих талантів підростаючого обдарованого покоління.

Тетяно, Ви постійно спілкуєтесь із різними дітьми. Як вони сьогоднішні діти, на Вашу думку?

 Розумніші за нас! Дуже швидкі у сприйнятті  інформації та її засвоєнні. А ще діти покоління Z більш творчі, креативні та обдаровані. Це  не дивно,враховуючи, що вони змалку постійно із гаджетами в руках.

А батьки? Вони встигають за таким ритмом своїх дітей?

 Не всі. Додаткові знання для батьків сьогодні просто необхідні, бо ми живемо в унікальний час, коли цифрові технології впливають на все навколо. Саме тому ми з командою «Ukrainian People» були ініціатором проведення перших освітніх форумів для батьків в Україні. На цих заходах ми підіймаємо важливі питання безпеки, освіти та гармонійного розвитку дитини. Вчитися просто необхідно! І не тільки дітямJ.

А в чому, на Ваш погляд, суть виховання сьогодні? Ваша головна рекомендація?

Сьогодні не потрібно намагатись виховати «правильних» дітей, бо саме тут очікуються провали! Дітям потрібно приймати самостійні рішення. Дозволяйте їм робити помилки, але при цьому давайте відчуття, що ви поруч та в будь-який момент здатні підтримати, не критикуючи!

 Чому ж тоді дорослі повинні вчити підростаюче покоління?

 Дивлячись на сучасних дітей, на їх обдарованість та таланти, я розумію, що головне, чого ми повинні навчити наших їх – це важливим цінностям. Батьки мають прививати любов та вміння справлятись з негативом, бо цього сьогодні занадто багато в нашому житті.

А ще вчити своїх дітей витримці та цілеспрямованості. Ці якості дуже знадобляться у майбутньому. А от необхідні знання діти здобудуть самі. Світ швидко розвивається. Навіть два роки різниці у віці сьогодні мають значення. Ви все одно не зможете навчити дітей якимось спеціальним знанням. А от цінності – вічні!

Деякі, навіть дуже молоді батьки, сьогодні достатньо агресивно ставляться до своїх дітей. Що можете сказати про жорсткі методи виховання?

Так, агресія у вихованні та спілкуванні присутня. Гуляючи зі своєю дитиною на вулиці, я майже кожного дня спостерігаю знущання батьків над дітьми. Вже змалку дітей принижують та знищують вроджені якості особистості їхні ж рідні батьки! А найстрашніше, що оточуючим, як правило, байдуже.

«Це їх відносини. Краще я промовчу..» — думають люди та не лізуть, коли бачать відверте знущання над дитиною. Я ж особисто терпіти не можу і не хочу! Коли бачу, що дитину сварять та ображають, завжди роблю зауваження батькам. Така поведінка з боку батьків породжує агресію серед дітей. А потім ми дивуємось, коли у школі починає процвітати булінг. Все починається з родини.

 До речі, про школу. Які державні ініціативи стосовно розвитку та освіти Ви хотіли б бачити?

 По-перше, це безпека. Я хочу щоб шкільна середа буда позитивна, а не руйнівна. Безпечний світ дитини повинен стати пріоритетом не тільки для батьків, але й для шкільної програми. У сучасній школі повинні бути уроки кібербепеки, уроки права та інші необхідні у реальному житті дисципліни.

По-друге, я мрію, щоб кожна обдарована дитина мала змогу розвивати свій талант, не зважаючи на фінансовий стан своїх батьків. Поки що я всього цього не бачу, тому не збираюсь віддавати свою дитину до державної школи. Не хочу, щоб моя донька стикнулась з системою, яка вбиває особистість.

В наших школах вчать на протязі одинадцяти років тільки тому, щоб гарно здати ЗНО, замість того, щоб вчити дитину життю! Виходить, що дітям викладають все на світі, але у підсумку вони не знають нічого. Нещодавно  ми з командою проводили опитування серед батьків.

Одна з мам написала: «Всі знають, яка у нас програма. Навчання – ніяке. Гарно вчаться тільки ті діти, що додатково ходять до репетитора. Мені важко зрозуміти, чому діти вчать англійську 11 років, а на практиці спілкуватись англійською не можуть!». А ще мені б дуже хотілось, щоб наші діти знали свої права та обов’язки, як у європейських школах.

Щодо розвитку талантів. Ви є автором унікального проекту «Енциклопедія дитячої творчості. 100 найвидатніших дітей України» та постійно спілкуєтесь з обдарованими дітьми. Чому сьогодні розвиток таланту таке важливе питання, на Ваш погляд?

 Я присвятила 12 років свого життя дитячій творчості та провела вже біля 300 дитячих фестивалів саме з творчих напрямків. Вокал, моделінг, хореографія та акторська майстерність дуже затребувані напрямки розвитку дітей сьогодні.

Творчість допомагає дітям показати себе та свою індивідуальність. Танці, вокал, спорт – те, що мобілізує та виховує дисципліну та цілеспрямованість. Через розвиток талантів діти пізнають себе та світ. Саме тому так важливо допомагати обдарованим дітям розвивати свої здібності.

А що Ви можете порадити батькам, які хочуть розвивати таланти своєї дитини?

 Головне – враховуйте інтереси своїх дітей! Не розглядайте дитину як можливість реалізувати у ній свої нездійсненні плани та мрії. Кожна дитина – маленька особистість. У неї є притаманні лише їй бажання і таланти. Творчість повинна приносити дитині радість та робити впевненішою у собі. Я раджу враховувати це, коли будете обирати, куди віддавати свого сина або доньку.

І ще – розраховуйте лише на себе. Не чекайте, поки держава запропонує вашій дитині якісь варіанти. Обдаровані діти сьогодні на державному рівні не у пріоритеті. Якби держава приділяла більше уваги розвитку творчих напрямків, то значно більша кількість дітей мала б змогу розвинути свої таланти.

Що для сучасних талановитих дітей важливо: освіта, популярність чи самовираження?

Дітям важливо все! А головне –  визнання індивідуальності, повне сприйняття їх особистості та підтримка! Таке воно покоління Z!

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here