Інфляція в Україні: що подорожчало, а що подешевшало у липні?

0
13

Споживча інфляція в Україні у липні становила 9,1% з початку року (у червні — 9,0%). При цьому за місяць ціни знизилися на 0,6%.Загалом базова інфляція відповідала прогнозу Нацбанку, однак її фактичний показник був трохи вищий. Це сталося через зростання цін на окремі сирі продукти харчування, на яке вплинули несприятливі погодні умови.


Про це повідомляє прес-служба Національного банку з посиланням на дані Державної служби статистики України.

— У липні 2019 року споживча в річному вимірі становила 9,1% (9,0% – у червні). У місячному вимірі ціни знизилися на 0,6%. Фактичний показник інфляції був вищим за траєкторію прогнозу, опублікованого в «Інфляційному звіті» НБУ за липень 2019 року. Відхилення зумовлене вищими, ніж очікувалося, темпами зростання цін на окремі сирі продукти харчування. Водночас базова інфляція відповідала прогнозу Нацбанку, — говориться у повідомленні.

За даними НБУ, базова інфляція в річному вимірі в липні становила 7,4%, не змінившись порівняно з попередніми місяцями. Цьому сприяла жорстка монетарна політика регулятора, зокрема щодо обмінного курсу.

Подальше зміцнення гривні сприяло збереженню низьких темпів зростання цін на непродовольчі товари (на 2,0% річного рівня).

Нижчими темпами дорожчали побутова техніка, транспортні засоби, товари особистого догляду. Майже не змінилися за рік ціни на одяг та взуття. Дешевшими, ніж рік тому, залишалися окремі види обладнання та техніки.

Також незмінними залишилося зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки (на 8,9%). Через високий зовнішній попит зросли ціни на м’ясні продукти, а здорожчанню молочних виробів сприяло скорочення обсягів виробництва молока.

Натомість це компенсувалося нижчими темпами зростання цін на хліб, шоколад, соуси, рибні консерви, маргарин та спреди.

Зростання цін на послуги дещо знизилося до 13,8%, однак досі залишається одними з найвищих у споживчому кошику. Цьому сприяють високі темпи підвищення заробітних плат. Через це прискорилося зростання цін на послуги ресторанів та кафе, мобільного зв’язку, закладів відпочинку та культури.

Водночас уповільнилося зростання вартості утримання будинків та прибудинкових територій; послуг готелів, перукарень, таксі, оренди житла та стоматології – у тому числі через курсовий чинник.

Зростання цін на сирі продукти харчування прискорилося до 10,3%. Через несприятливі погодні умови дорожчали огірки, помідори, кабачки та баклажани. Надалі знижувалися темпи падіння цін на яблука.

Високий зовнішній попит і скорочення поголів‘я худоби зумовили прискорення зростання цін на усі види сирого м’яса та молоко. Уповільнилося здешевлення яєць. Крім того, через очікування гіршого врожаю цукрових буряків в Україні та підвищення світових цін, подорожчав цукор.

Натомість завдяки надходженню нового врожаю очікувано сповільнилося зростання цін на овочі борщового набору. Так знизилися темпи зростання цін на буряк та цибулю, а морквавиявилась дешевшою, ніж рік тому.

Темпи зростання адміністративно регульованих цін знизилися до 15,5%. Через здешевлення на світових ринках та зміну методології обрахунку тарифів для домогосподарств зменшилася вартість природного газу для населення.

Також уповільнилося зростання вартості тютюнових виробів та алкогольних напоїв, послуг автодорожнього транспорту, водопостачання і каналізації. Натомість дещо прискорилося подорожчання залізничних перевезень, насамперед приміських.

Ціни на паливо були меншими за минулорічні на 0,4%. Це відбулося передусім у результаті здешевлення нафти на світових ринках та сприятливої ситуації на валютному ринку України.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here

87 − = 78