Провал законопроекту Зе в Раді, причини і наслідки — хроніка парламентського дня

0
40

Сьогодні в українському парламенті день видався досить сумбурним, очікування і рішення були непередбачувані, а спічі запальні і обвинувальні. В результаті депутатський корпус відмовився розглядати президентський законопроект про вибори народних депутатів. Його навіть не внесли до порядку денного.


Зеленський законопроект передбачав повністю скасувати мажоритарку і знизити прохідний бар’єр до 3%. Однак Рада відкинула його ідею — хоча, здавалося б, вчора між президентом і главами фракцій було досягнуто консенсусу.

Однак вже сьогодні вранці найбільші фракції і депутатські групи відмовилися підтримати законопроект Зеленського. Тепер вибори пройдуть за старою системою.

Зе-проект
Текст президентського законопроекту в Раді з’явився із запізненням, через годину після початку засідання. Він містить 35 сторінок, але містить по суті три основні норми:
1. Скасування мажоритарки і перехід на чисто пропорційну систему — тобто всі депутати будуть обиратися в Раду тільки за партійними списками.
2. Ці списки закриті — виборець їх бачить, але не може впливати на проходження тієї чи іншої персони з цього списку в парламент. Вони потрапляють в Раду виходячи з місця в списку, яке їм визначив партійний з’їзд.

Навколо цього було найбільше дискусій так як у Зеленського,, завжди виступали за відкриті списки, він про це говорив інавгураційній промові. Це такий вид голосування, при якому виборець голосує не тільки за партспісок, але і за окремих його сегмент. Однак з урахуванням дострокових виборів, як каже Зе-команда, перебудувати систему просто немає часу. А вибори Зеленському потрібно проводити якомога раніше, поки ще є рейтинг. Тому прихильники Зе кажуть, що закриті списки — тимчасове рішення. Потрібно, мовляв, за них і тимчасово проголосувати.

3. І останній ключовий пункт законопроекту — зниження прохідного бар’єру з 5% до 3%.

У чому суть цих пропозицій?
Якщо спростити ще сильніше, то новий президент запропонував старому парламенту угоду. Зеленський отримує скасування мажоритарки, це збільшує кількість «багнетів» «Слуги народу» в Раді, так як своїх мажоритарників у нього немає, а «непрохідні» депутати і регіональні князьки — шанс потрапити в парламент завдяки зниженню бар’єру.

У цій пропозиції є своя логіка. Старий закон про вибори дійсно невигідний ряду фракцій. У Раду на дострокових виборах не проходять ні «Народний фронт», ні радикали Ляшко, ні «Самопоміч», ні ахметівська частина «опозиційної блоку». Ці політсили елементарно не долають 5% -й бар’єр.

І вчора на зустрічі лідерів фракцій з президентом зацікавленість цією схемою проявили все, крім БПП і «Народного фронту» — навіть депутатські групи «Відродження» та «Воля народу». Однак сьогодні ситуація змінилася. Законопроект Зеленського навіть не включили до порядку денного. Спікер Андрій Парубій назвав рішення про розпуск Ради антиконституційним і, судячи з усього буде подання до Конституційного суду, він такжепрігрозіл Зеленському відповідальністю і порівняв його з Януковичем.

Чому провалили вибори по Зеленському?
Головна причина демаршу — еліта не хоче віддавати Зеленському, дивись Коломойському, повний контроль над Верховною Радою. Те, що позиції олігарха в оточенні Зеленського сильні, показали вчорашні призначення нового президента. І найяскравіше з них — адвокат Коломойського Андрій Богдан, який очолив адміністрацію глави держави.

Також нардепи показали, що володіють азами арифметики. Знаючи свіжі рейтинги партій, нескладно підрахувати, що при пропорційній системі партія «Слуга народу» одна змогла б отримати більше 226 голосів і сформувати більшість в Раді.
Але за старим законом, навіть якщо Зеленський візьме 40-50%, він все одно не зможе створити коаліцію без мажоритарників і інших фракцій. Максимум, що йому світить — це в районі 130 «багнетів».

Яка вимальовується картина?

У Раду точно потрапляє п’ять партій. Перш за все, це «Слуга народу» Зеленського, який набирає більше 40%. Чи втримає він цей показник до виборів? Питання, з урахуванням неоднозначних кадрових призначень.

Також там буде «Опозиційна платформа» «За життя» та «Батьківщина». З великою ймовірністю там же буде партія Смешко. І, не виключено, що і БПП. Але в останньої є проблема в особі партії Вакарчука «Голос», яка відразу набирає майже 5%.

А через 2 місяці вона може набрати ще більше, відкусивши великий відсоток голосів, перш за все, у ідеологічно близької партії Порошенко. А з урахуванням постійних корупційних скандалів навколо екс-президента, БПП має всі шанси взяти менше 5%.
Що ж стосується Радикальної парії Ляшко, ахметівською частини Опозиційного боки на чолі з Новинським і Вілкулом, партії Самопоміч мера Львова Садового, а також партії Гриценко — то їх перспективи пройти в Раду досить сумнівні.

Також під питанням тепер і вже аноснірованное створення партії за участю мера Одеси Труханова, мера Харкова Кернеса і партії «Відродження» Хоммутинніка. При 5% вона ризикує не взяти 5% бар’єр. А тому цим силам має сенс йти по мажоритарці, а також підтримати (в обмін на місця в списку) одну з родинних по ідеології партій, яка точно потрапляє в Раду.

Реакція Зе на рішення Ради
Тепер глава держави буде діяти по запасному плану. Про це заявив представник президента у парламенті Руслан Стефанчук. Так, за його словами, у Володимира Зеленського підготовлено кілька планів, а то, який буде обраний, залежить від дій Верховної Ради.

«Мені потрібно прийти і обговорити ці питання з президентом України. У нас є кілька планів, але вони будуть залежати від реакції Верховної Ради. Ми реакцію отримали, далі ми будемо вибудовувати плани А, B, C, які у нас є», — сказав Руслан Стефанчук.
За його словами, відмова внести до порядку денного законопроекти Зеленського свідчать про початок політичної кризи. Також Стефанчук зазначив, що дані документи — крок Зеленського назустріч і спроба «витягнути Україну з мажоритарного підходу», хоч і не найкраща.

«Ми за Виборчий кодекс, ми за відкриті списки», — сказав Стефанчук, зазначивши, що з боку нардепів не помітно «велике бажання» прийняти Виборчий кодекс.

Також, за словами представника президента в Раді, 21 травня, під час консультацій Зеленського з главами фракцій, було досягнуто саме такий компроміс, який був викладений в законопроекті президента.

«Я думаю, що будуть ще проведені окремі консультації або переговори, але сьогодні ми стали свідками того, що поки розмова нам не вдається», — сказав Руслан Стефанчук. При цьому він розраховує, що указ про розпуск Ради і призначення дострокових виборів буде опублікований завтра, 23 травня.

Фракція «Самопоміч» підтримала проект Зе.
Зараз Народні депутати парламенту збирають підписи на подання до Конституційного суду України щодо узурпації влади новим президентом Володимиром Зеленським.

Що кажуть депутати
Зокрема депутат Мустафа Найєм коментує законопроект Зе, що в ньому багато недоробок і треба робити списки відкритими. Сергій Шахов «Наш край» вважає, що мажоритарну систему ніяк не можна скасовувати, тому що в противному випадку це узурпує владу.

Зараз Народні депутати парламенту збирають підписи на подання до Конституційного суду України щодо узурпації влади новим президентом Володимиром Зеленським.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 3 = 2